TR    ENG
TürBelgesel
Başlık
Türkiye'nin Kalbi Ankara
KonuAnkara
Anahtar KelimelerAnkara, Başkent, Tarih, Türkiye, Osmanlı, Cumhuriyet, Atatürk, Ankara
KaynakSavaş SÖNMEZ (Cumhuriyet Gazetesi)
DilTürkçe
Ek(ler)


Turkiyenin Kalbi Ankara paylaşan: atilim_universitesi

 

Yönetmen:Sergei YUTKEVIC / Yönetmen Yardımcısı: Lev Oskarovic Arnshtam / Belgesel 56 Dakika

Yayın Tarihi:1934

"Türkiye'nin Kalbi Ankara" belgeseli İsmet İnönü'nün konuşmasıyla başlamaktadır. Ancak videonun giriş kısmında bu konuşmaya yer verilmemiştir. İsmet İnönü'nün burada yaptığı konuşma şu şekildedir:

“Vatandaşlar, Cumhuriyet’in 10. Yılını kutluyoruz. Bugün ne kadar sevinsek hakkımız vardır. 10 sene evvel bu devir Cumhuriyet’in zaferiyle başladı.  10 sene içinde Türk milletinin tahakkuk ettiği eserler bugün iftihar ile hatırlayabileceğimiz kadar büyük ve geniştir. İnkılâpların kuvvetini vakit vakit eski zamanlarla mukayese etmekte fayda vardır.

Vatandaşlarım,  10 sene evvelki Cumhuriyet’ten Türk milleti bugün hiç olmazsa on kat daha kuvvetlidir.  Vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin komşularıyla ve herkesle münasebetleri dostanedir. Fakat sizin bildiğiniz gibi, bütün dünyanın bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin harici politikasında esas olan nokta Sovyetlerle olan dostluğumuzun temel teşkil etmesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Sovyetlerle dostluğu en çetin zamanlarda başlamış, en çetin imtihanları geçirmiş bugün için, ati için iki milletin kalbine yerleşmiş esaslı bir politikadır.  Bugün Cumhuriyet’in 10.yılında bizim bayramımıza iştirak eden dostlarımızı aramızda görmek bizim için büyük bir sevinç ve bahtiyarlık. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın dostlarımız.”